HPS Performance Hose Coupler - CAC-225-HOT
Silicone CAC Hump Hose HOT,High Temp 4-ply Aramid Reinforced,2-1/4" ID,6" Long
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: CAC-225-HOT
No shipping options
HPS 2.25" (57mm), 6" Long High Temp 4-ply Aramid Reinforced Silicone Charge Air Cooler CAC Hose Coupler Hot Side Bellow meet and exceed SAEJ20 industry standards, designed and engineered to provide a connection between engine mounted charge air system components. Ideal for handling slight misalignments and isolating vibration between hose ends
Note: Remark: Not compatible with fuel or oil.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Angle 0
Color Orange
Material Silicone
End 1 Inside Diameter 2.25
End 2 Inside Diameter 2.25
Wall Thickness 5
Maximum Temperature Rating 500
Prop 65 (C, R or CR) CR
End 1 Gender Female
End 2 Gender Female
Coolant Compatible No
Hose Clamps Included No
Oil Resistant No
Grade Type Performance
Shape Straight Tube
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 2.25" ID, 6" Long, Ultra High Temp 4-ply Aramid Reinforced Silicone CAC Coupler Hose Hot Side (57mm ID, 152mm Length)