HPS Performance Hose Coupler - CAC-312-HOT
Silicone CAC Hump Hose HOT,High Temp 4-ply Aramid Reinforced,3-1/8" ID,6" Long
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: CAC-312-HOT
No shipping options
HPS 3-1/8" (80mm), 6" Long High Temp 4-ply Aramid Reinforced Silicone Charge Air Cooler CAC Hose Coupler Hot Side Bellow meet and exceed SAEJ20 industry standards, designed and engineered to provide a connection between engine mounted charge air system components. Ideal for handling slight misalignments and isolating vibration between hose ends
Material Silicone
End 1 Inside Diameter 3.12
End 2 Inside Diameter 3.12
Wall Thickness 5
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 3.12" ID, 6" Long, Ultra High Temp 4-ply Aramid Reinforced Silicone CAC Coupler Hose Hot Side (80mm ID, 152mm Length)