HPS Performance Hose Coupler - CAC-800-L12-HOT
Silicone CAC Hump Hose HOT,High Temp 8-ply Aramid Reinforced,8" ID,12" Long
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: CAC-800-L12-HOT
No shipping options
HPS 8" (200mm) x 12" Long High Temp 8-ply Aramid Reinforced Silicone Charge Air Cooler CAC Hose Coupler Hot Side Bellow meet and exceed SAEJ20 industry standards, designed and engineered to provide a connection between engine mounted charge air system components. Ideal for handling slight misalignments and isolating vibration between hose ends
Maximum Temperature Rating 500
Wall Thickness 7.5
End 1 Inside Diameter 8
End 2 Inside Diameter 8
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 8" ID, 12" Long, 8-ply Aramid Reinforced Silicone CAC Coupler Hose Hot Side (200mm ID x 315mm Length)