HPS Performance Hose Coupler - FOH-55-325-BLUE
Reinforced silicone adapter hose for Ford 55mm throttle body to 3.25" OD tubing
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: FOH-55-325-BLUE
No shipping options
The HPS FOH hose is a specialized solution to adapt standard round tubing to your S197 Ford Mustang oval throttle body. The pre-formed oval to circle shape provides an uncompromised fitment. This 4-ply polyester reinforced adapter hose is made from our race-proven silicone material rated for 350 deg. F. The FOH hose is ideal for connecting round intake or intercooler tubing to the twin blade throttle body for naturally aspirated, supercharged, and turbocharged applications. The overall length of this silicone adapter hose is 3.5" long, keeping the transition smooth and short.
Note: REMARK: Only fits OEM Ford 55mm dual blade throttle bodies with 347mm outer circumference.