HPS Performance Hose Coupler - HTSEC45-075-BLK
Silicone 45 Degree Elbow Coupler Hose,High Temp 4-ply Reinforced,3/4" ID,Black
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSEC45-075-BLK
No shipping options
HPS 3/4" (19mm) High Temp 4-ply Reinforced Silicone 45 Degree Elbow Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. HPS performance silicone 45 Degree Elbow Coupler Hose is designed and engineerd to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore make it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, DIY intake or radiator cooling system. Technical Specification: Product Type: Silicone 45 Degree Elbow Coupler Hose. Temperature Range:- 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Reinforced Layer: 4-ply. Hose Inside Diameter: 3/4" (19mm). Hose Outside Diameter: 1.15" (29mm). Leg Length on each side: 4". Wall Thickness: 4.5mm (+/- 0.5mm). Color: Black. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Attribute name Attribute value
Color Black
Material Silicone
Angle 45
End 1 Inside Diameter 0.75
End 2 Inside Diameter 0.75
Shape Elbow Tube
Title 2 HPS 3/4" ID High Temp 4-ply Reinforced Silicone 45 Degree Elbow Coupler Hose Black (19mm ID)