HPS Performance Hose Coupler - HTSEC90-050-L8X24-BLK
90 deg. silicone coupler, high temp 4-ply reinforced, 1/2" ID, 8" & 24" legs.
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSEC90-050-L8X24-BLK
Attribute name Attribute value
Color Black
Material Silicone
Angle 90
End 1 Inside Diameter 0.5
End 2 Inside Diameter 0.5
Maximum Temperature Rating 350
Wall Thickness 5
Prop 65 (C, R or CR) CR
Shape Elbow Tube
End 1 Gender Female
End 2 Gender Female
Hose Clamps Included No
Oil Resistant No
Coolant Compatible Yes
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 1/2" (13mm) with 8" and 24" Leg, Silicone 90 Degree Elbow Coupler Hose, High Temp 4-ply Reinforced, Black