HPS Performance Hose Coupler - HTSEC90-138-HOT
4-Ply Ultra High Temp 90 Degree Silicone Elbow Coupler 1.38" ID, Orange
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSEC90-138-HOT
No shipping options
The HPS 1-3/8" (35mm) Ultra High Temp 4-ply Aramid reinforced 90 Degree Silicone Elbow Coupler Hose meets and exceeds SAEJ20 industry standards. This product is ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance in high temperature applications. It is designed to meet high performance requirements specified in various industry standards, making it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, and DIY intake or radiator cooling systems. Technical Specifications: Product Type: Ultra High Temp Silicone 90 Degree Elbow Coupler Hose. Temperature Range:- 65 deg. F to + 500 deg. F (260 deg. C). Reinforced Layer: 4-ply. Hose Inside Diameter: 1.38" (35mm). Hose Outside Diameter: 1.75" (45mm). Leg Length on each side: 5" (127mm). Wall Thickness: 5mm (+/- 0.5mm). Color: Black. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Attribute name Attribute value
Angle 90
Shape Elbow Tube
Material Silicone
Color Orange
End 2 Inside Diameter 1.38
Wall Thickness 5
Coolant Compatible Yes
End 1 Gender Female
End 2 Gender Female
End 1 Inside Diameter 1.38
Oil Resistant No
Maximum Temperature Rating 500
Title 2 HPS 1-3/8" ID Ultra High Temp 4-ply Aramid Reinforced Silicone 90 Degree Elbow Coupler Hose (35mm ID)