HPS Performance Hose Coupler - HTSHC-125-BLUE
Silicone Hump Coupler Hose,High Temp 4-ply Reinforced,1-1/4" ID,3" Long,Blue
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSHC-125-BLUE
No shipping options
HPS 1-1/4" (32mm), 3" Long High Temp 4-ply Reinforced Blue Silicone Hump Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications
Note: Remark: Not compatible with fuel or oil.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Color Blue
Material Silicone
Angle 0
End 1 Inside Diameter 1.25
Shape Hump Tube
Hose Clamps Included No
Oil Resistant No
Grade Type Performance
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Coolant Compatible Yes
Prop 65 Yes/No Yes
End 2 Inside Diameter 1.25
Maximum Temperature Rating 350
Wall Thickness 5
Prop 65 (C, R or CR) CR
End 1 Gender Female
End 2 Gender Female
Title 2 HPS 1.25" ID, 3" Long, High Temp 4-ply Reinforced Silicone Hump Coupler Hose Blue (32mm ID, 76mm Length)