HPS Performance Hose Coupler - HTSOR-200-225-BLK
Silicone Offset Reducer Hose,High Temp Reinforced,2" - 2-1/4" ID,3" Long,Black
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSOR-200-225-BLK
No shipping options
HPS 2" - 2-1/4" (51mm - 57mm), 3" Long High Temp 4-ply Reinforced Black Silicone Offset Reducer Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. HPS performance silicone Offset Reducer Coupler Hose is designed and engineerd to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore make it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, DIY intake or radiator cooling system. Technical Specification: Product Type: Silicone Offset Reducer Coupler Hose. Temperature Range:- 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Reinforced Layer: 4-ply. Hose Inside Diameter: 2" - 2.25" (51mm - 57mm). Hose Outside Diameter: 2.41" - 2.64" (61mm - 67mm). Hose Length: 3". Offset from the centers: 1/2". Wall Thickness: 4.5mm (+/- 0.5mm). Color: Black. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Note: Remark: Not compatible with fuel or oil.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Color Black
Material Silicone
Angle 0
End 1 Inside Diameter 2
End 2 Inside Diameter 2.25
Maximum Temperature Rating 350
Wall Thickness 5
Prop 65 (C, R or CR) CR
End 1 Gender Female
End 2 Gender Female
Hose Clamps Included No
Oil Resistant No
Grade Type Performance
Shape Reducing Offset Tube
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Coolant Compatible Yes
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 2" - 2.25" ID, 3" Long, High Temp 4-ply Reinforced Silicone Offset Reducer Coupler Hose Black (51mm - 57mm ID, 76mm Length)