HPS Performance Hose Coupler - HTSR-100-187-BLK
Silicone Reducer Hose,High Temp 4-ply Reinforced,1" - 1-7/8" ID,3" Long,Black
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSR-100-187-BLK
No shipping options
HPS black 1" - 1-7/8" (25mm - 48mm) ID with 3" length high temp 4-ply reinforced silicone reducer coupler hose (Maximum working pressure: 100 psi. Maximum temperature rating: 350F) meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. Wall Thickness: 4.5mm (+/- 0.5mm). Temperature range: -65 deg. F to +350 deg. F (177 deg. C). UV and ozone resistant. HPS performance silicone reducing transition coupling hose is designed and engineered to meet high performance requirements specified in various industry standards, such as automotive racing industry, turbo diesel pickup truck, heavy duty equipment and machine, custom cooling system, DIY turbo intercooler piping fabrication, commercial trucking, buses and coaches, marine, military vehicles, aerospace, generators, agricultural tractors, and general construction. Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil. However it is compatible with air, water and anti-freeze such as coolant.
Attribute name Attribute value
Color Black
Material Silicone
Angle 0
End 1 Inside Diameter 1
End 2 Inside Diameter 1.87
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 1" - 1-7/8" ID, 3" Length, Silicone Reducer Coupler Hose, High Temp 4-Ply Reinforced, Black (25mm - 48mm ID, 76mm Long)