HPS Performance Hose Coupler - HTSR-138-200-L4-BLK
Silicone Reducer Hose,High Temp 4-ply Reinforced,1-3/8" - 2" ID,4" Long,Black
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSR-138-200-L4-BLK
No shipping options
HPS 1-3/8" - 2" (35mm - 51mm), 4" Long High Temp 4-ply Reinforced Black Silicone Reducer Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. HPS performance silicone Reducer Coupler Hose is designed and engineerd to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore make it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, DIY intake or radiator cooling system. Technical Specification: Product Type: Silicone Reducer Coupler Hose. Temperature Range:- 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Reinforced Layer: 4-ply. Hose Inside Diameter: 1.38" - 2" (35mm - 51mm). Hose Outside Diameter: 1.75" - 2.40" (45mm - 61mm). Hose Length: 4". Wall Thickness: 4.5mm (+/- 0.5mm). Color: Black. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Attribute name Attribute value
Color Black
Material Silicone
Angle 0
End 1 Inside Diameter 1.38
End 2 Inside Diameter 2
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 1-3/8" - 2" ID, 4" Long, High Temp 4-ply Reinforced Silicone Reducer Coupler Hose Black (35mm - 51mm ID, 102mm Length)