HPS Performance Hose Coupler - HTST-3F-112-BLUE
Silicone Coolant Tube,High Temp 4-ply Reinforced,1-1/8" ID,3 Feet Long,Blue
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTST-3F-112-BLUE
No shipping options
HPS 1-1/8" (28mm) x 3 Feet Long High Temp 4-ply Reinforced Blue Silicone Tube Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. HPS performance silicone Tube Coupler Hose is designed and engineerd to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore make it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, DIY intake or radiator cooling system. Technical Specification: Product Type: Silicone Tube Coupler Hose. Temperature Range:- 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Reinforced Layer: 4-ply. Hose Inside Diameter: 1.12" (28mm). Hose Outside Diameter: 1 1/2" (38mm). Hose Length: 3 Feet. Wall Thickness: 4.5mm (+/- 0.5mm). Color: Blue. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Attribute name Attribute value
Color Blue
Material Silicone
Angle 0
End 1 Inside Diameter 1.12
End 2 Inside Diameter 1.12
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 1-1/8" ID, 3 Feet Long, High Temp 4-ply Reinforced Silicone Coolant Tube Hose Blue (28mm ID)