HPS Performance Hose Coupler - SHC-175-L4-HOT
Silicone Hump Coupler Hose,High Temp 4-ply Aramid Reinforced,1-3/4" ID,4" Long
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: SHC-175-L4-HOT
No shipping options
HPS 1-3/4" (45mm), 4" Long High Temp 4-ply Aramid Reinforced Orange Silicone Hump Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications
Note: Remark: Not compatible with fuel or oil.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Color Orange
Material Silicone
Angle 0
End 1 Inside Diameter 1.75
End 2 Inside Diameter 1.75
Wall Thickness 5
Maximum Temperature Rating 500
Prop 65 (C, R or CR) CR
End 1 Gender Female
End 2 Gender Female
Shape Hump Tube
Hose Clamps Included No
Oil Resistant No
Grade Type Performance
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Coolant Compatible Yes
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 1.75" ID, 4" Long, Ultra High Temp 4-ply Aramid Reinforced Silicone Hump Coupler Hose (45mm ID, 102mm Length)