HPS Performance Multi-Purpose Fitting - CW-12-125-5X
HPS Magnetic Drain Plug Copper Crush Washer
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: CW-12-125-5X
No shipping options
Ensure a reliable, leak-free seal during every oil change with our premium copper crush washer 5-piece pack. Designed as a direct replacement washer for your HPS magnetic oil drain plug, these single-use gaskets are essential for maintaining a proper, secure seal between maintenance intervals. Crafted from high-quality, corrosion-resistant copper, the washer is engineered to crush slightly upon tightening to prevent messy oil drips and protect your oil pan's threads from over-tightening. Each washer measures 12mm inner diameter (ID), 22mm outer diameter (OD), and 1.5mm thickness for a perfect fit for drain bolt part number MDP-M12x125.