HPS Performance Tubing - AJ300-225
6061 Aluminum Joiner, Hose Connector, 2-1/4" OD, Bead Roll, Mill Finish, 3" Long
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: AJ300-225
No shipping options
OD: 2-1/4" (57mm). Length: 3". 16 Gauge (1.65mm Wall Thickness). The HPS 6061 Aluminum Joiner with bead roll is commonly used in industrial, automotive, marine and aerospace industries. This product is great for custom fabrication projects such as DIY air intakes, cooling systems, or turbo intercooler piping setups.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Color Silver
Shape Tubular
Angle 0
Material Aluminum
End 1 Outside Diameter 2.25
End 2 Outside Diameter 2.25
Wall Thickness 1.65
Finish Mill Finish
Prop 65 Yes/No Yes
Prop 65 (C, R or CR) CR
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Title 2 HPS 2.25" OD x 3" Long, 6061 Aluminum Joiner Tube Piping with Bead Roll