HPS Performance Tubing - AT70-275-CLR-43
6061 Aluminum, 70 Degree Elbow Tubing, 2-3/4" OD, Large Radius, 4-5/16" CLR
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: AT70-275-CLR-43
No shipping options
OD: 2-3/4" (70mm). 70 degree bend. Center line radius: 4-5/16". Leg length on each side: 6". Wall thickness: 16 Gauge (1.65mm). This HPS 6061 Aluminum Elbow Tube is commonly used in industrial, automotive, marine and aerospace industries. This product is great for custom fabrication projects such as DIY air intakes, cooling systems, turbo intercooler piping setups.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Color Silver
Shape Tubular
Angle 70
Material Aluminum
End 1 Outside Diameter 2.75
End 2 Outside Diameter 2.75
Wall Thickness 1.65
Center Line Radius 4.31
Finish Mill Finish
Prop 65 Yes/No Yes
Prop 65 (C, R or CR) CR
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Title 2 HPS 2.75" OD 70 Degree Bend 6061 Aluminum Elbow, 16 Gauge w/ 4-5/16" CLR