ICON Vehicle Dynamics Suspension Lift Kit - K212543A
Check if this part fits your vehicle Select your vehicle to confirm fitment before you buy.
Select vehicle
14-UP RAM 2500 4WD 2.5" STAGE 3 SUSPENSION SYSTEM (AIR RIDE)
Manufacturer: ICON Vehicle Dynamics
Manufacturer part number: K212543A
No shipping options
ICON's 2014-UP Ram 2500 4WD 2.5” Stage 3 Suspension System is made up of dual rate front coil springs, necessary bracketry and hardware, front adjustable track bar as well as 2.5 Aluminum Series reservoir front and rear shocks. This system improves ride quality and performance both on and off road. The ICON stage 3 system is great for towing, rough construction site terrains, and country dirt roads all while keeping a smooth highway feel. ICON 2.5 Aluminum Series reservoir shocks ensure optimum performance by increasing the duration of consistent damping regardless of situation, keeping the shocks at a cooler operating temperature during heavy use. The adjustable track bar with FK bearings not only improves rigidity over flexible factory joints, but offers adjustability to center the front axle under the truck. With the endless hours ICON has spent testing and tuning our suspension components and shocks as a complete package, you can rest assured you have the best suspension solution on the market.
Note: OEM Wheels & Tires Fitment: Yes
Products specifications
Attribute name Attribute value
AAP_UDA_12 EA
Recommended Aftermarket Tires 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.)
Spring Color Black
Coil Spring End 1 Type Open
Coil Spring End 2 Type Open
Grade Type Performance
Spring Material Steel
Mounting Hardware Included Yes
Shocks Included Yes
California Prop 65 Warning Yes
Dual Rate Coil Springs Yes
OEM Wheels & Tires Fitment Yes
Add-On Part 214212 - 14-UP RAM 2500 2.0" AIR RIDE KIT, 216520 - 09-UP RAM HD 2.0 STEERING STABILIZER, 252012 - -4 TO -10 HOSE SHIELD KIT, 191014 - .25" COLLAR SPANNER PIN WRENCH
Recommended Aftermarket Wheels ICON Alloys - 18x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset, ICON Alloys - 20x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset, ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.25” BS / 13mm Offset