Mahle Motorsport Engine Piston Ring - 4135MS-1115-1
Piston Ring (1cyl) - 0.043", 1.5mm, 3.0mm Standard Tension +.005" File Fit Rings
Manufacturer: Mahle Motorsport
Manufacturer part number: 4135MS-1115-1
No shipping options
4.130"+0.005 0.043", 1.5mm, 3.0mm File Fit Rings, SINGLE CYLINDER
Note: Replacement rings (1CYL) for set 4135MS-1115
Products specifications
Attribute name Attribute value
UCR Thickness 0.043
Piston Ring Thickness 1.1mm, 1.5mm, 3.0mm
LCR Thickness 1.5mm
OCR Thickness 3.0mm