Mahle Motorsport Engine Piston Ring - 4635SS-043-1
Piston Ring (1cyl) - .043", .043", 3.0mm Steel STD Tension +.005" File Fit Rings
Manufacturer: Mahle Motorsport
Manufacturer part number: 4635SS-043-1
No shipping options
4.630"+0.005 .043", .043", 3.0mm File Fit Rings, SINGLE CYLINDER
Note: Replacement rings (1CYL) for set 4635SS-043
Products specifications
Attribute name Attribute value
LCR Thickness 0.043
UCR Thickness 0.043
Piston Ring Thickness 0.043 in., 0.043 in., 3.0mm
OCR Thickness 3.0mm