Mahle Motorsport Engine Piston Ring Set - 4055ML-043
Ring (set) - .043", .043", 3.0mm Low Tension +.005" File Fit Rings
Manufacturer: Mahle Motorsport
Manufacturer part number: 4055ML-043
No shipping options
4.050"+0.005 .043", .043", 3.0mm File Fit Rings
Products specifications
Attribute name Attribute value
LCR Thickness 0.043
UCR Thickness 0.043
Piston Ring Thickness 0.043 in., 0.043 in., 3.0mm
OCR Thickness 3.0mm