Mahle Motorsport Engine Piston Ring Set - 4095MDK-D
Ring (set) - Diesel Ring Sets
Manufacturer: Mahle Motorsport
Manufacturer part number: 4095MDK-D
No shipping options
4.095" DMAX 3.0K, 2.0, 3.0mm Steel DSL (8cyl) Rings
Note: Set incls. Keystone Top Ring
Products specifications
Attribute name Attribute value
LCR Thickness 2.0mm
OCR Thickness 3.0mm
UCR Thickness 3.0mm Keystone
Piston Ring Thickness 3.0mm, 2.0mm, 3.0mm