PRP Seat - A2610-50-3H-ADJ
Custom Standard Bench Seat
Manufacturer: PRP
Manufacturer part number: A2610-50-3H-ADJ
No shipping options
Build a custom PRP bench seat for just about any vehicle! Measure the widest point and PRP can build your bench seat anywhere from 30in to 68in wide. Order your bench at shallow depth (3" short) to allow for more leg room (like in Jeeps), or standard depth if you have a lot of space to work with. Perfect for the rear of most Jeep CJ's, TJ's, JK's as well as cars, buggies, and trucks. Match your front seats with an optional hoop or adjustable headrest as well as extra options. Design your own and Make it Yours! With over 60+ different colors and materials to choose from, you can customize the perfect seat for your ride. Extra options available include Front Goggle Pockets, Rear Storage Pockets, Water Paks, Heated Seats, Air Lumbar, and various Diamond Stitches. This Classic Bench features a design that perfectly matches the rest of PRP's Classic Front Seats so you can complete your entire interior. Pair this bench up with PRP's Premier, Daily Driver, Roadster, or Enduro Recliner Seats. Bench Styles Standard Bench - Full Depth at 26" front to back. Used in Vehicles that have large interiors. Rear 3" Short Bench - The most popular bench style. 3" shorter depth allows for more legroom in the rear. Used for all Jeep Benches. Low Back - with No headrests (available on 30-68" Benches) High Back - with 2 fixed headrest or adjustable headrests (available on 37-68" Benches) High Back - with 3 fixed headrest or adjustable headrests (available on 49-68" Benches) Bench Measurements Benches are available in custom widths from 30" to 68" That measurement is the total width of the bench at the widest point (outside arm to outside arm) 24" Tall X 26" Deep (Standard) or 23" Deep (3" Short) Mounting Area: Tabs are located 3" in from bench width on either side. 18” Deep front to back (Standard) or 15" Deep (3" Short) Harness Slots You can choose how many harness slots you want on the bench. Whether you want the Bench Slotted with Lap Belts for 2 People, 3 People, or No Slots
Prop 65 Yes/No Yes
Bench Width 50"