PRP Seat - A9236-36-54
Check if this part fits your vehicle Select your vehicle to confirm fitment before you buy.
Select vehicle
Elite Series Rear Bench for Jeep CJ-7/Wrangler YJ
Manufacturer: PRP
Manufacturer part number: A9236-36-54
No shipping options
The Elite Series Bench features modern styling, and large harness openings that allow for a better fit and easier adjustment. Built for off-road, this bench provides better comfort and containment than stock. The styling of this Elite Series bench matches the styling of our other Elite Series seats, so you can match the exact look of your front seats. The bench can comfortably fit 2 adults, and is built 3" shorter than our standard to allow for more leg room (23" deep - front to back). This low-back version does not feature headrests. Available in 5 pre-designed color combinations. All Grey - Black, 202, 54, 210, 210; PRP Black Out - Tweed in the Center, with Vinyl on the Arms and Back Built at 36" width to fit into Jeep Wrangler CJ7 or YJ. Attach to your vehicle by bolting to the pan with our Universal Angle Mounts - 3" Short. Fits in the back of your Jeep Wrangler CJ7 / YJ Measures 36” wide Mounting Area: 30? Wide x 15? Front to Back 24" Tall x 23” Deep