QA1 Coil Spring - 10HTBF600
Check if this part fits your vehicle Select your vehicle to confirm fitment before you buy.
Select vehicle
Spring, Cr-Si Ht High Travel 4.125" 10" X 600 Lbs/In. Tapered Silver Pc
Manufacturer: QA1
Manufacturer part number: 10HTBF600
No shipping options
Available in 7", 9", 10", 12", 14" and 16" lengths, QA1 offers an assortment of high travel springs with a silver powder coated finish. Made in the USA, these 2" I.D. high travel springs are manufactured from specially designed high-tensile, chrome silicon alloy spring wire, which allows them to have fewer coils and a smaller wire diameter. As a result, these springs are lighter and have increased travel due to the larger distance between the coils. These lighter springs reduce unsprung weight and react faster, optimizing suspension performance. In addition, this high-grade material, along with careful heat-treating and post-processing, allows for greatly improved fatigue life, and the coil design allows the springs to be compressed to coil-bind without affecting spring rate or free height. These new high travel springs are silver powder coated and ground at both ends for straight, consistent and accurate operations. In addition, all QA1 springs are lifetime guaranteed to remain within 2% of the original free height and rate under normal operating conditions. Chrome Silicon Steel, All QA1 springs are manufactured using the highest quality materials for high strength, consistency and long life. Cold Wound - Heat Treated - Shot Peened, All QA1 springs go through intensive manufacturing processes to ensure consistency, accuracy and durability. Squared Ends, All QA1 springs are ground at both ends to ensure straight, consistent and accurate operation. Lengths and Rates Marked, All QA1 springs are clearly marked with the free length of the spring and spring rate for quick and easy identification. Made in the USA, QA1's high travel springs are proudly made in the USA. LIFETIME GUARANTEE, All QA1 springs are lifetime guaranteed to remain within 2% of the original free height and rate under normal operating conditions.
Note: Available in 7", 9", 10", 12", 14" and 16" lengths, QA1 offers an assortment of high travel springs with a silver powder coated finish. Made in the USA, these 2" I.D. high travel springs are manufactured from specially designed high-tensile, chrome silicon alloy spring wire, which allows them to have fewer coils and a smaller wire diameter. As a result, these springs are lighter and have increased travel due to the larger distance between the coils. These lighter springs reduce unsprung weight and react faster, optimizing suspension performance. In addition, this high-grade material, along with careful heat-treating and post-processing, allows for greatly improved fatigue life, and the coil design allows the springs to be compressed to coil-bind without affecting spring rate or free height. These new high travel springs are silver powder coated and ground at both ends for straight, consistent and accurate operations. In addition, all QA1 springs are lifetime guaranteed to remain within 2% of the original free height and rate under normal operating conditions. Chrome Silicon Steel, All QA1 springs are manufactured using the highest quality materials for high strength, consistency and long life. Cold Wound - Heat Treated - Shot Peened, All QA1 springs go through intensive manufacturing processes to ensure consistency, accuracy and durability. Squared Ends, All QA1 springs are ground at both ends to ensure straight, consistent and accurate operation. Lengths and Rates Marked, All QA1 springs are clearly marked with the free length of the spring and spring rate for quick and easy identification. Made in the USA, QA1's high travel springs are proudly made in the USA. LIFETIME GUARANTEE, All QA1 springs are lifetime guaranteed to remain within 2% of the original free height and rate under normal operating conditions.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Prop 65 Yes/No Yes
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Brand QA1
UPC 806990119681
Color Silver
End 1 Type 4.1in ID Flat
End 2 Type 2.5in ID Flat