QA1 Coil Spring - 12HT150B
Spring, Cr-Si High Travel 2-1/2" Id, 12" X 150 Lbs/In. Black Pwdr Coat
Manufacturer: QA1
Manufacturer part number: 12HT150B
No shipping options
QA1 offers an assortment of high travel springs with a black powder coated finish. Made in the USA, these 2" I.D. high travel springs are manufactured from specially designed high-tensile, chrome silicon alloy spring wire, which allows them to have fewer coils and a smaller wire diameter. As a result, these springs are lighter and have increased travel due to the larger distance between the coils. These lighter springs reduce unsprung weight and react faster, optimizing suspension performance. QA1's high travel springs are proudly made in the USA. All QA1 springs are lifetime guaranteed to remain within 2% of the original free height and rate under normal operating conditions.
Note: QA1 offers an assortment of high travel springs with a black powder coated finish. Made in the USA, these 2" I.D. high travel springs are manufactured from specially designed high-tensile, chrome silicon alloy spring wire, which allows them to have fewer coils and a smaller wire diameter. As a result, these springs are lighter and have increased travel due to the larger distance between the coils. These lighter springs reduce unsprung weight and react faster, optimizing suspension performance. QA1's high travel springs are proudly made in the USA. All QA1 springs are lifetime guaranteed to remain within 2% of the original free height and rate under normal operating conditions.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Prop 65 Yes/No Yes
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Brand QA1
UPC 806990157836
Maximum Inside Diameter 2.5
Seat Included No
Spring Rate 150
Suspension Grade Type Performance
Color Black
End 1 Type 2.5in ID Flat
End 2 Type 2.5in ID Flat