HPS Performance Hose Clamp - 316-SSTC-165-173
100% Marine Grade Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #180,Range:6.5"- 6.81"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: 316-SSTC-165-173
No shipping options
HPS 100% marine grade 316 stainless steel T Bolt hose clamps with effective range 6.5" - 6.81" (165mm-173mm) perform well in saltwater applications and offer better corrosion resistance than the standard 304 T-bolt band clamp
Finish Plain
Minimum Diameter 1.65
Maximum Diameter 1.73
Title 2 HPS Marine 316 Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp , Range: 6.5"-6.81" (165mm-173mm), Size # 159