HPS Performance Hose Clamp - 316-SSTC-172-180
100% Marine Grade Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #188,Range:6.75"- 7.06"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: 316-SSTC-172-180
No shipping options
HPS 100% marine grade 316 stainless steel T Bolt hose clamps with effective range 6.75" - 7.06" (172mm-180mm) perform well in saltwater applications and offer better corrosion resistance than the standard 304 T-bolt band clamp
Finish Plain
Minimum Diameter 172
Maximum Diameter 180
Title 2 HPS Marine 316 Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp , Range: 6.75"-7.06" (172mm-180mm), Size # 165