HPS Performance Hose Clamp - 316-SSTC-35-40
100% Marine Grade Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size Range:1.38"- 1.57"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: 316-SSTC-35-40
No shipping options
HPS 100% marine grade 316 stainless steel T Bolt hose clamps with effective range 1.38" - 1.57" (35mm-40mm) perform well in saltwater applications and offer better corrosion resistance than the standard 304 T-bolt band clamp
Finish Plain
Minimum Diameter 3.5
Maximum Diameter 40
Title 2 HPS Marine 316 Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp , Range: 1.38"-1.57" (35mm-40mm), Size # 28