HPS Performance Hose Clamp - 316-SSTC-38-43
100% Marine Grade Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Effective Range:1.5"- 1.69"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: 316-SSTC-38-43
No shipping options
HPS 100% marine grade 316 stainless steel T Bolt hose clamps with effective range 1.5" - 1.69" (38mm-43mm) perform well in saltwater applications and offer better corrosion resistance than the standard 304 T-bolt band clamp
Finish Plain
Minimum Diameter 38
Maximum Diameter 43
Universal Or Specific Fit Universal
Title 2 HPS Marine 316 Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp , Range: 1.5"-1.69" (38mm-43mm), Size # 32