HPS Performance Hose Clamp - 316-SSTC-51-59
100% Marine Grade Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #36,Range:2"- 2.32"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: 316-SSTC-51-59
No shipping options
HPS 100% marine grade 316 stainless steel T Bolt hose clamps with effective range 2" - 2.32" (51mm-59mm) perform well in saltwater applications and offer better corrosion resistance than the standard 304 T-bolt band clamp
Note: Remark: Two clamps are recommended to be used on each end of a wet exhaust installation.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Color Polished
Material Stainless Steel
Housing Material Stainless Steel
Finish Plain
Minimum Diameter 51
Maximum Diameter 59
Band Width 19
Type T-Bolt
Screw Type T-Bolt
Adjustment Type Nut
Recommended Torque 33
Minimum Clamping Length 29
Reusable Yes
Quantity 1
Grade Type Performance
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 Yes/No Yes
Prop 65 (C, R or CR) CR
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Title 2 HPS Marine 316 Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp , Range: 2"-2.32" (51mm-59mm), Size # 45