HPS Performance Hose Clamp - 316-SSTC-60-68
100% Marine Grade Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #48,Range:2.38"- 2.68"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: 316-SSTC-60-68
No shipping options
HPS 100% marine grade 316 stainless steel T Bolt hose clamps with effective range 2.38" - 2.68" (60mm-68mm) perform well in saltwater applications and offer better corrosion resistance than the standard 304 T-bolt band clamp
Finish Plain
Minimum Diameter 60
Maximum Diameter 68
Housing Material Stainless Steel
Title 2 HPS Marine 316 Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp , Range: 2.38"-2.68" (60mm-68mm), Size # 54