HPS Performance Hose Clamp - 316-SSTC-63-71
100% Marine Grade Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #52,Range:2.5"- 2.8"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: 316-SSTC-63-71
No shipping options
HPS 100% marine grade 316 stainless steel T Bolt hose clamps with effective range 2.5" - 2.8" (63mm-71mm) perform well in saltwater applications and offer better corrosion resistance than the standard 304 T-bolt band clamp
Finish Plain
Minimum Diameter 63
Maximum Diameter 71
Title 2 HPS Marine 316 Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp , Range: 2.5"-2.8" (63mm-71mm), Size # 57