HPS Performance Hose Clamp - 316-SSTC-67-75
100% Marine Grade Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #56,Range:2.64"- 2.95"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: 316-SSTC-67-75
No shipping options
HPS 100% marine grade 316 stainless steel T Bolt hose clamps with effective range 2.64" - 2.95" (67mm-75mm) perform well in saltwater applications and offer better corrosion resistance than the standard 304 T-bolt band clamp
Finish Plain
Minimum Diameter 67
Maximum Diameter 75
Band Width 19
Title 2 HPS Marine 316 Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp , Range: 2.64"-2.95" (67mm-75mm), Size # 60