HPS Performance Hose Clamp - SSTC-76-84
100% Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #68,Effective Range:2.99"-3.31"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: SSTC-76-84
No shipping options
HPS 100% Stainless Steel T-Bolt Clamp with Floating Bridge 2.99"-3.31" (76mm-84mm) for 2.75" inch ID hose provides leak-proof connections in a wide variety of industrial, commercial, and military applications. HPS manufacture our clamps from 300 series stainless steel with rounded band edges to protect soft hose materials. HPS Stainless Steel T-Bolt Band Clamps provide high tensile strength, durability, and corrosion resistance. HPS Stainless Steel T Bolt Clamps are the perfect choice for medium and heavy-duty applications.HPS Stainless Steel T-Bolt Band Clamps are frequently installed on Coolant and Air-Intake Systems for Construction Vehicle, Truck, Aircraft, Marine and Bus Engines, Duct Systems, Baghouse Equipment, Irrigation Systems, Medical Equipment and Precleaners. Technical Specification: SAE #68. Effective Size Range: 2.99"-3.31" (76mm-84mm). 100% Stainless Steel Band, Bolt and Nut. Floating bridge and rolled edges to protect soft hoses. Superior welded construction. Meets or exceeds SAE Spec. J1508 for T-Bolt clamps. 3/4" Band Width. Max. Torque Spec 75 in. lbs. Quantity: 1
Note: Remark: Do not use for marine applications.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Color Polished
Material Stainless Steel
Screw Type T-Bolt
Adjustment Type Nut
Recommended Torque 33
Minimum Clamping Length 29
Reusable Yes
Quantity 1
Grade Type Performance
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 Yes/No Yes
Prop 65 (C, R or CR) CR
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Housing Material Stainless Steel
Finish Plain
Minimum Diameter 76
Maximum Diameter 84
Band Width 19
Type T-Bolt
Title 2 HPS Stainless Steel T-Bolt Clamp Size 68 for 2.75" ID hose - Effective Size: 2.99"-3.31"