Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-275TGD
T-Bolt Clamp, Stainless-Steel, Constant Tension, Gold, 2.75in
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-275TGD
No shipping options
Mishimoto's Constant Tension T-bolt Clamps are the ideal choice for clamping hoses and couplers that see a wide range of temperature and where high clamping force is needed. This 2.64" - 2.95" (67mm - 75mm) constant tension T-bolt clamps takes the superior clamping force of our traditional T-bolt clamp and adds even more reliability. A spring on the adjustment bolt allows the clamp to expand and contract with temperature swings while keeping constant pressure on the clamped parts. Like our traditional T-bolt clamps, these constant tension T-bolt clamps include a locking nut to prevent loosening under vibration. Like all Mishimoto clamps, this 2.64" - 2.95" (67mm - 75mm) constant tension T-bolt clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
OptionLabel Gold
Prop 65 Y/N Y
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
TechSpec Clamp Style Constant Tension T-Bolt Clamp
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 2.64
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 2.95
TechSpec Material Stainless Steel
TechSpec Recommended Tightening Torque 27 in-lbs (3 NM)
TechSpec Band Width (in) 0.75
TechSpec SAE Number N/A
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 2.64- 2.95-in (67mm-75mm)