Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-375TGD
T-Bolt Clamp, Stainless-Steel, Constant Tension, Gold, 3.75in
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-375TGD
No shipping options
Mishimoto's Constant Tension T-bolt Clamps are the ideal choice for clamping hoses and couplers that see a wide range of temperature and where high clamping force is needed. This 3.5" - 3.82" (89mm - 97mm) constant tension T-bolt clamps takes the superior clamping force of our traditional T-bolt clamp and adds even more reliability. A spring on the adjustment bolt allows the clamp to expand and contract with temperature swings while keeping constant pressure on the clamped parts. Like our traditional T-bolt clamps, these constant tension T-bolt clamps include a locking nut to prevent loosening under vibration. Like all Mishimoto clamps, this 3.5" - 3.82" (89mm - 97mm) constant tension T-bolt clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
SellingPoint15 N/A
Install Difficulty 1
OptionLabel Gold
Prop 65 Y/N Y
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
TechSpec Clamp Style Constant Tension T-Bolt Clamp
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 3.5
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 3.82
TechSpec Material Stainless Steel
TechSpec Recommended Tightening Torque 27 in-lbs (3 NM)
TechSpec Band Width (in) 0.75
TechSpec SAE Number N/A
TechSpec Note N/A
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 3.5- 3.82-in (89mm-97mm)