Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-425TGD
T-Bolt Clamp, Stainless-Steel, Constant Tension, Gold, 4.25in
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-425TGD
No shipping options
Mishimoto's Constant Tension T-bolt Clamps are the ideal choice for clamping hoses and couplers that see a wide range of temperature and where high clamping force is needed. This 4.09" - 4.41" (104mm - 112mm) constant tension T-bolt clamps takes the superior clamping force of our traditional T-bolt clamp and adds even more reliability. A spring on the adjustment bolt allows the clamp to expand and contract with temperature swings while keeping constant pressure on the clamped parts. Like our traditional T-bolt clamps, these constant tension T-bolt clamps include a locking nut to prevent loosening under vibration. Like all Mishimoto clamps, this 4.09" - 4.41" (104mm - 112mm) constant tension T-bolt clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 4.09- 4.41-in (104mm-112mm)
SellingPoint03 Included self-locking nut prevents loosening with movement and vibration
SellingPoint04 Stainless steel construction resists corrosion longer than zinc-plated clamps
SellingPoint06 Clamps sold individually
SellingPoint07 Mishimoto Lifetime Warranty
SellingPoint08 N/A
SellingPoint09 N/A
SellingPoint10 N/A
SellingPoint11 N/A
SellingPoint12 N/A
SellingPoint13 N/A
SellingPoint14 N/A
SellingPoint15 N/A
Install Difficulty 1
OptionLabel Gold
Prop 65 Y/N Y
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
TechSpec Clamp Style Constant Tension T-Bolt Clamp
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 4.09
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 4.41
TechSpec Material Stainless Steel
TechSpec Recommended Tightening Torque 27 in-lbs (3 NM)