Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-CTWG-117GD
Worm Gear Clamp, Constant Tension, Gold, 3.74in to 4.61in
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-CTWG-117GD
No shipping options
Just like our high-torque worm gear clamps, Mishimoto's Constant Tension Worm Gear Clamps are an effective solution to a wide range of clamping needs. Where this 3.74" - 4.61" (95mm - 117mm) constant tension worm gear clamp excels, however, is in high-temperature applications. The spring on the adjustment bolt allows the clamp to exert continuous pressure through a wide range of temperatures to ensure your parts stay clamped as strong as the day you installed them. This 3.74" - 4.61" (95mm - 117mm) constant tension worm gear clamp is made from stainless steel to weather any environment and ensure a tight seal for years to come. Our constant tension worm gear clamps are also available in a wide variety of other sizes to suit everything from coolant lines to intake pipes. Like all Mishimoto products, this 3.74" - 4.61" (95mm - 117mm) constant tension worm gear clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
TechSpec Clamp Style Constant Tension Worm Gear Clamp
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 3.74
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 4.61
TechSpec Material Stainless Steel
TechSpec Includes (1) Mishimoto Constant Tension Worm Gear Clamp--Mishimoto Lifetime Warranty
TechSpec Recommended Tightening Torque 14 lb-ft (20 NM)
TechSpec Band Width (in) 0.62
TechSpec SAE Number 462
TechSpec Note If using this clamp, we recommend purchasing:--MMICP-SS-25U----MMICP-SS-3U
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 3.74- 4.61-in (95mm-117mm)