Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-CTWG-54GD
Worm Gear Clamp, Constant Tension, Gold, 1.26in 2.13in (32mm to 54mm)
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-CTWG-54GD
Attribute name Attribute value
TechSpec Clamp Style Constant Tension Worm Gear Clamp
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 1.26
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 2.13
TechSpec Band Width (in) 0.62
TechSpec SAE Number 212
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 1.26- 2.13-in (32mm-54mm)