Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-WG-101HT
Worm Gear Clamp, High-Torque, Silver, 3.07 in - 3.98in (78mm - 101mm), Pack of 2
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-WG-101HT
No shipping options
Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps are a simple and effective solution to all your hose and coupler clamping needs. This xx-xx high-torque worm gear clamp is made from stainless steel to weather any environment and ensure a tight seal for years to come. Our high-torque worm gear clamps are also available in a wide variety of other sizes to suit everything from vacuum lines to intake pipes. Like all Mishimoto products, this 3.07in - 3.98in (78mm - 101mm) high-torque worm gear clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
TechSpec Includes (2) Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps--Mishimoto Lifetime Warranty
TechSpec Band Width (in) 0.5
Install Difficulty 1
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 3.07
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 3.98
TechSpec Recommended Tightening Torque 35 in-lbs (4 NM)
TechSpec SAE Number 56
TechSpec Clamp Style High-Torque Worm Gear Clamp
SellingPoint06 Mishimoto Lifetime Warranty
SellingPoint07 N/A
SellingPoint08 N/A
SellingPoint09 N/A
SellingPoint10 N/A
SellingPoint11 N/A
SellingPoint12 N/A
SellingPoint13 N/A
SellingPoint14 N/A
SellingPoint15 N/A
TechSpec Note N/A
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 3.07- 3.98-in (78mm-101mm)