Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-WG-114HTGD
Worm Gear Clamp, High-Torque, Gold, 3.54in-4.49in (90mm-114mm), Pack of 2
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-WG-114HTGD
No shipping options
Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps are a simple and effective solution to all your hose and coupler clamping needs. This 3.54-in - 4.49-in (90mm - 114mm) high-torque worm gear clamp is made from stainless steel to weather any environment and ensure a tight seal for years to come. Our high-torque worm gear clamps are also available in a wide variety of other sizes to suit everything from vacuum lines to intake pipes. Like all Mishimoto products, this 3.54-in - 4.49-in (90mm - 114mm) high-torque worm gear clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
SellingPoint13 N/A
SellingPoint14 N/A
SellingPoint15 N/A
Install Difficulty 1
OptionLabel Gold
Prop 65 Y/N Y
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
TechSpec Clamp Style High-Torque Worm Gear Clamp
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 3.54
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 4.49
TechSpec Material Stainless Steel
TechSpec Includes (2) Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps--Mishimoto Lifetime Warranty
TechSpec Recommended Tightening Torque 35 in-lbs (4 NM)
TechSpec Band Width (in) 0.5
TechSpec SAE Number 64
TechSpec Note If using this clamp, we recommend purchasing:--MMICP-SS-25U----MMICP-SS-3U
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 3.54- 4.49-in (90mm-114mm)