Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-WG-44HTBK
Worm Gear Clamp, High-Torque, Black, 0.83in - 1.73in (21mm - 44mm), Pack of 10
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-WG-44HTBK
No shipping options
Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps are a simple and effective solution to all your hose and coupler clamping needs. This xx-xx high-torque worm gear clamp is made from stainless steel to weather any environment and ensure a tight seal for years to come. Our high-torque worm gear clamps are also available in a wide variety of other sizes to suit everything from vacuum lines to intake pipes. Like all Mishimoto products, this 0.83in - 1.73in (21mm - 44mm) high-torque worm gear clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
TechSpec Band Width (in) 0.5
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 0.83
Install Difficulty 1
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 1.73
TechSpec SAE Number 20
TechSpec Recommended Tightening Torque 35 in-lbs (4 NM)
SellingPoint05 Available in natural, black, or gold finish
OptionLabel Black
TechSpec Clamp Style High-Torque Worm Gear Clamp
SellingPoint06 Mishimoto Lifetime Warranty
SellingPoint07 N/A
SellingPoint08 N/A
SellingPoint09 N/A
SellingPoint10 N/A
SellingPoint11 N/A
SellingPoint12 N/A
SellingPoint13 N/A
SellingPoint14 N/A
SellingPoint15 N/A
TechSpec Note N/A
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 0.83- 1.73-in (21mm-44mm)