Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-WG-51HTGD
Worm Gear Clamp, High-Torque, Gold, 1.06in-2.01in (27mm-51mm), Pack of 10
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-WG-51HTGD
No shipping options
Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps are a simple and effective solution to all your hose and coupler clamping needs. This 1.06-in - 2.01-in (27mm - 51mm) high-torque worm gear clamp is made from stainless steel to weather any environment and ensure a tight seal for years to come. Our high-torque worm gear clamps are also available in a wide variety of other sizes to suit everything from vacuum lines to intake pipes. Like all Mishimoto products, this 1.06-in - 2.01-in (27mm - 51mm) high-torque worm gear clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 1.06
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 2.01
TechSpec Material Stainless Steel
TechSpec Includes (10) Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps--Mishimoto Lifetime Warranty
TechSpec Recommended Tightening Torque 35 in-lbs (4 NM)
TechSpec Band Width (in) 0.5
TechSpec SAE Number 24
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 1.06- 2.01-in (27mm-51mm)