Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-WG-57HTGD
Worm Gear Clamp, High-Torque, Gold, 1.30in-2.24in (33mm-57mm), Pack of 10
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-WG-57HTGD
No shipping options
Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps are a simple and effective solution to all your hose and coupler clamping needs. This 1.30-in - 2.24-in (33mm - 57mm) high-torque worm gear clamp is made from stainless steel to weather any environment and ensure a tight seal for years to come. Our high-torque worm gear clamps are also available in a wide variety of other sizes to suit everything from vacuum lines to intake pipes. Like all Mishimoto products, this 1.30-in - 2.24-in (33mm - 57mm) high-torque worm gear clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
OptionLabel Gold
Prop 65 Y/N Y
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
TechSpec Clamp Style High-Torque Worm Gear Clamp
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 1.3
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 2.24
TechSpec Material Stainless Steel
TechSpec Includes (10) Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps--Mishimoto Lifetime Warranty
TechSpec Recommended Tightening Torque 35 in-lbs (4 NM)
TechSpec Band Width (in) 0.5
TechSpec SAE Number 28
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 1.30- 2.24-in (33mm-57mm)