Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-WG-64HTGD
Worm Gear Clamp, High-Torque, Gold, 1.57 in-2.52 in (40mm-64mm), Pack of 10
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-WG-64HTGD
No shipping options
Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps are a simple and effective solution to all your hose and coupler clamping needs. This 1.57-in - 2.52-in (40mm - 64mm) high-torque worm gear clamp is made from stainless steel to weather any environment and ensure a tight seal for years to come. Our high-torque worm gear clamps are also available in a wide variety of other sizes to suit everything from vacuum lines to intake pipes. Like all Mishimoto products, this 1.57-in - 2.52-in (40mm - 64mm) high-torque worm gear clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
SellingPoint06 Mishimoto Lifetime Warranty
SellingPoint07 N/A
SellingPoint08 N/A
SellingPoint09 N/A
SellingPoint10 N/A
SellingPoint11 N/A
SellingPoint12 N/A
SellingPoint13 N/A
SellingPoint14 N/A
SellingPoint15 N/A
Install Difficulty 1
OptionLabel Gold
Prop 65 Y/N Y
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
TechSpec Clamp Style High-Torque Worm Gear Clamp
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 1.57
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 2.52
TechSpec Material Stainless Steel
TechSpec Includes (10) Mishimoto High-Torque Worm Gear Clamps--Mishimoto Lifetime Warranty
TechSpec Recommended Tightening Torque 35 in-lbs (4 NM)
TechSpec Band Width (in) 0.5
TechSpec SAE Number 32
SellingPoint01 Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 1.57- 2.52-in (40mm-64mm)