Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-WGP-120
High Torque Protective Worm Gear Clamp, 3.07 in - 3.74in, 2-Pack
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-WGP-120
No shipping options
Mishimoto High Torque Protective Worm Gear Clamps are, simply put, the crme de la crme of hose clamps. Their innovative double-ridge inner shield design both protects the clamped material from cuts and abrasions while also providing superior clamping engagement. The double-ridge design provides concentrated compression force to provide equal 360 clamping pressure and leak free connections. To create a long-lasting, rust and corrosion resistant clamp, we utilized a 304 Stainless Steel construction. Available in a wide array of sizes ranging from 3.94" - 4.72" (100mm - 120mm) to fit everything from vacuum lines to intake tubes. Like all Mishimoto products, this High Torque Protective Worm Gear Clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
TechSpec Clamp Style Protective Worm Gear
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 3.94
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 4.72
TechSpec Material Stainless Steel
TechSpec Recommended Tightening Torque 35 in-lbs (4 NM)
TechSpec Band Width (in) 0.5
TechSpec SAE Number N/A
TechSpec Note N/A
SellingPoint01 Securely clamps hoses, couplers, and pipes with an outer diameter from 3.94-in-4.72-in (100mm-120mm)
SellingPoint02 High torque worm gear design allows for quick and easy tightening
SellingPoint03 Protective inner shield ensures safe, damage free clamping of soft materials
SellingPoint04 Innovative double-ridge design provides uniform 360 clamping force
SellingPoint06 304 Stainless Steel construction resists corrosion
SellingPoint07 Sold in packs of 2
SellingPoint08 Includes Mishimoto Lifetime Warranty
SellingPoint09 N/A
SellingPoint10 N/A
SellingPoint11 N/A
SellingPoint12 N/A
SellingPoint13 N/A
SellingPoint14 N/A
SellingPoint15 N/A
Install Difficulty 1
Prop 65 Y/N Y
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Band Width 0.5
Color Silver
Finish Plain
Grade Type Premium
Material Stainless Steel
Maximum Diameter 4.72
Minimum Diameter 3.94
Recommended Torque 35
Reusable Yes
SAE Size 76
SAE Type F
Size 4.72
Spring Material Steel
Type Worm Gear
TechSpec Includes (2) Mishimoto High Torque Protective Worm Gear Clamps, 3.94-in to 4.72-in (100mm-120mm)--Mishimoto Lifetime Warranty