Mishimoto Hose Clamp - MMCLAMP-WGP-59
High Torque Protective Worm Gear Clamp, 1.65in - 2.32 in, 10-Pack
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMCLAMP-WGP-59
No shipping options
Mishimoto High Torque Protective Worm Gear Clamps are, simply put, the crme de la crme of hose clamps. Their innovative double-ridge inner shield design both protects the clamped material from cuts and abrasions while also providing superior clamping engagement. The double-ridge design provides concentrated compression force to provide equal 360 clamping pressure and leak free connections. To create a long-lasting, rust and corrosion resistant clamp, we utilized a 304 Stainless Steel construction. Available in a wide array of sizes ranging from 1.65" - 2.32" (42mm - 59mm) to fit everything from vacuum lines to intake tubes. Like all Mishimoto products, this High Torque Protective Worm Gear Clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.
TechSpec Minimum Clamp Diameter (in) 1.65
TechSpec Maximum Clamp Diameter (in) 2.32
TechSpec Material Stainless Steel
TechSpec Recommended Tightening Torque 35 in-lbs (4 NM)
TechSpec Note N/A
SellingPoint01 Securely clamps hoses, couplers, and pipes with an outer diameter from 1.65-in-2.32-in (42mm-59mm)
SellingPoint07 Sold in packs of 10
Material Stainless Steel
Maximum Diameter 2.32
Minimum Diameter 1.65
Recommended Torque 35
Reusable Yes
SAE Size 38
SAE Type F
Size 2.32
Spring Material Steel
Type Worm Gear
TechSpec Includes (10) Mishimoto High Torque Protective Worm Gear Clamps, 1.65-in to 2.32-in (42mm-59mm)--Mishimoto Lifetime Warranty