MTS Technik Alignment Camber Caster Plate - MTSCP22SET
Check if this part fits your vehicle Select your vehicle to confirm fitment before you buy.
Select vehicle
Adjustable camber / caster plates (front) - MTSCP22SET
Manufacturer: MTS Technik
Manufacturer part number: MTSCP22SET
Attribute name Attribute value
Axle front
Additional lowering 20 mm
Adjustment camber range -2.5° to +0.5°
Adjustment caster range OEM to +0.5°
Version Adjustable camber / caster plate
Fitting for OEM suspension no
Weight 840 g
A - Piston rod diameter 22 mm
D - Piston rod thread length 46 mm
B - Piston rod thread pitch M14x1.5
C - Length of the groove 46 mm
Dedicated spring inside diameter 61,75 mm